Čištění počítače - jak, kdy, proč a za kolik

O čištění počítačů obecně, o různých čistících programech, a také o tom, proč a jak se vlastně počítač má čistit.

Vytyčme hrací plochu

Budeme tedy mluvit jenom o čištění ve smyslu odstranění nepořádku uvnitř počítače s operačním systémem Windows, a také o jeho příjemném vedlejším důsledku: celkovém zrychlení počítače.

Co je vlastně čištění počítače

Čištění znamená odstranění zbytečností na pevném disku počítače a dále určité změny v nastavení, které počítač zrychlí. Konkrétně se jedná o tyto věci:

Některé z výše uvedených věcí můžete pravidelně dělat sami pomocí zabudovaných nástrojů Windows (níže si v návodu pro laiky řekneme, které to jsou a jak se dělají). K dalším potřebujete speciální čistící prográmek. A konečně ty nejsložitější musí provést odborník, protože závisí na více faktorech, které program automaticky určit nedokáže.

Proč čistit

Je známé, že počítače s Windows se při provozu “samy od sebe” zanáší nepořádkem. Staré verze Windows (98, XP, 2000…), byly v tomto směru naprosto katastrofální. Pokud jste se s nimi setkali, asi si pamatujete, že po jednom až dvou letech provozu byl počítač prakticky nepoužitelný, především kvůli celkovému zpomalení.

Od verze Windows 7 je situace výrazně lepší, ale stále je třeba počítač pravidelně pročišťovat, jinak celkové zpomalení nastoupí sice později, ale nevyhnutelně. Windows samy mají vestaveny nástroje, se kterými můžete kus čištění udělat sami; pro důkladnější vyčištění si mnoho uživatelů pořizuje některý ze specializovaných čistících nástrojů, ve valné většině placených. Ti movitější se spoléhají na pomoc specializovaných servisů.

Dalším důvodem pro čištění jsou časem se hromadící programy, které nepoužíváte. U některých klientů se setkáváme s desítkami programů, které uživatel nainstaloval před lety a už je nepoužívá. Zabírají místo v počítači, a většina z nich si také pro sebe ukousne menší či větší díl výkonu počítače a tedy jej zpomaluje. Hodně staré neaktualizované programy mohou dokonce představovat bezpečnostní riziko.

Čistit sám doma nebo počítač zanést do servisu?

Každá liška chválí svůj ocas: autoři čistících programů doporučí první variantu, pracovník servisu druhou. I já se přikláním k první variantě: klientům doporučuji projíždět počítač pravidelně nějakým čistítkem, a až v případě, že musí do servisu kvůli vážnějším problémům, nechat počítač zároveň pročistit důkladně. Pracovník servisu může totiž zároveň udělat věci, které čistící programy nezvládají: zkonzultovat s Vámi odinstalaci nepotřebných programů, přenastavit počítač dle Vašich potřeb apod. Hlavní důvod pro tento kompromisní přístup jsou - jak jinak - peníze: servisy prostě nejsou a nemůžou být levná varianta a na pravidelné čištění se nehodí.

Návod na základní čištění pro laiky

1) Odstraňte zbytečné programy. Prohlédněte si plochu Windows, tedy to místo, kde na pozadí fotografie vidíte nejrůznější ikony. Je na ní spousta programů s nesrozumitelnými jmény, které jste už dlouho nespouštěli? Nepoužíváte-li je, pryč s nimi. Jenom tento jeden krok vám patrně přinese výrazné zrychlení počítače, a navíc je šance, že se zbavíte spousty otravných vyskakovacích okýnek. Odinstalace programu probíhá v těchto krocích:

2) Pročistěte disk, zejména v případech, že bojujete s volným místem. Pročištění disku odstraní soubory, o kterých systém Windows s jistotou ví, že je nepotřebuje. Rozhodně to pomůže, s výhradou, že tímto čištěním se zdaleka neodstraní všechny zbytečné soubory - důkladnější čištění opět zvládne speciální čistící program.

Zní to složitě? Inu, trochu je. To je ostatně problém celého systému Windows, že příliš nepočítá s laickými uživateli. Dobrý čistící program takové čištění, nebo aspoň jeho podstatnou část, dělá automaticky, bez řečí a pravidelně.

3) Vysypejte občas koš, tedy ten počítačový. Maličkost, ale zapomíná se na ni.

Jak změřit, že čištění zafungovalo?

Stručně řečeno: špatně. Právě měření je bolavá noha všech čistících programů: objektivní důkaz, o kolik se počítač zlepšil nebo zrychlil. Důvodem je mimo jiné to, že ve Windows běží paralelně spousty programů, a proto jakékoliv měření je ovlivněno faktory typu ‘program XY se rozhodl právě aktualizovat, takže zpomalil vše ostatní’.
Pravda, některé firmy ukazují na svých webových stránkách ‘vědecké výsledky’ ze svých ‘testovacích laboratoří’, což v praxi vypadá tak, že vezmou starý neudržovaný počítač, změří dobu zapnutí, případně několika dalších akcí, pročistí ho a hlásí zlepšení ve stovkách procent. Berte to s rezervou jako jakýkoliv jiný marketingový text. Nejlepší stále zůstává spolehnout se na vlastní pocit z běhu počítače. Je svižnější? Vyskakuje méně chybových hlášení? Nabíhá rychleji?

Je překvapivé, že Windows v sobě stále nemají zabudované nějaké rozumné statistiky rychlosti (Tip: VyčistitPočítač5 proto obsahuje automatické měření rychlosti počítače včetně grafu). Přesto aspoň můžete zkontrolovat velikost volného místa na disku před a po čištění. A chcete-li aspoň nějaká ‘přesná čísla’, lze si také stopnout čas od zapnutí počítače až po naběhnutí přihlašovacího okna. Ten je sice při každém zapnutí trochu jiný, ale z 5-10 měření už lze získat solidně objektivní průměr.

Jaké čistící programy použít?

Celou dobu jsem mluvil o čistících programech, nastává tedy čas některé konkrétní doporučit (a také si udělat trochu reklamy). Původně jsem zamýšlel udělat kompletní přehled všeho, co je na trhu, ale záhy jsem narazil na jeden podstatný problém: množství a ‘kvalita’ těchto programů. S většinou čistících programů je totiž ta nesnáz: bývají zaneřáděné nevyžádanou reklamou, vyskakovacími okny a některé vyloženě mizerně napsané. Paradoxně tak vyzkoušení pěti neznámých čistítek ve výsledku může počítač ještě více zpomalit. Nakonec tedy, bez nároků na úplnost a přísnou neutralitu, uvádím pouze tři programy. Jeden z nich je pochopitelně náš vlastní, druhým je naše zřejmě nejkvalitnější konkurence, a třetím dlouholetá klasika. Všechny mají zkušební verzi, můžete je tedy vyzkoušet bez závazků a vybrat si, který vám sedí nejlépe.

VyčistitPočítač5

Kromě ‘běžného čištění’ v něm máme i pár unikátních funkcí: například defragmentaci registru či měření výkonnosti počítače. Bylo by ale neobjektivní mluvit o tom, jak je úžasný. Řeknu tedy raději, o co se při jeho vývoji snažíme: aby byl jednoduchý na používání i pro absolutní laiky, aby dělal svou práci a moc uživatele neobtěžoval, a konečně, a to hlavně, aby poskytoval dobrou hodnotu za férovou cenu. Jako jediný ze srovnávaných programů má totiž celoživotní licenci: program můžete používat libovolně dlouho zhruba za cenu, kterou jinde zaplatíte za jediný rok používání. Protože mám pocit, že je nesmysl dát za 10 let používání čistítka v součtu cenu srovnatelnou s cenou nového počítače, platí zákazníci za VyčistitPočítač5 pouze jednou dle vybrané verze, tedy žádné předplatné.
Webové stránky s možností stažení zkušební verze

Screenshot: VyčistitPočítač5 ve tmavém módu
Obrázek: VyčistitPočítač5 (ve tmavém módu)

Avast Cleanup

Avast Cleanup je kvalitní program, který (zatím) umí i pár věcí, které neumíme. Především vypínání nadbytečných Windows služeb na pozadí, kterému dříve říkali v obchodní řeči Turbo mód. Bezesporu užitečná věc. (EDIT: od prosince 2019 už vypínání služeb umí VyčistitPočítač5 taky) Pro někoho také může být výhodou zázemí velké firmy: Avast dělá velmi dobré antiviry a patří k velkým IT firmám. Hlavní nevýhodou je mnohem vyšší cena, respektive nutnost pořídit si předplatné, které při delším používání dá v součtu už slušnou částku
Webové stránky s možností stažení zkušební verze

CCleaner

Původně program od firmy Pirisoft, který byl dlouhá léta vyvíjen nadšenými dobrovolníky a distribuován zdarma. Zažil své lepší i poněkud problematické chvilky (více informací na Wikipedii). Rovněž uživatelské rozhraní je orientováno spíše na pokročilé než na laiky. Přesto nízká, respektive nulová cena, přesvědčila mnoho uživatelů, takže CCleaner je stále jeden z nejpopulárnějších čistících programů na trhu. V roce 2017 zakoupila Piriform firma Avast. Licenční model se změnil, takže nyní už je CCleaner, stejně jako většina ostatních programů na trhu, distribuován ve dvou verzích: osekaná (zkušební) verze zdarma, a plná verze opět za předplatné (byť o něco nižší než u Avast Cleanup).
Webové stránky s možností stažení zkušební verze

Stručná rekapitulace

Údržba počítačů není složitá, a v kombinaci rozumného přístupu, dobrého čistícího programu a občasného servisu Vám může počítač sloužit o několik let déle: navýšení životnosti operačního systému o padesát procent není nic neobvyklého. A protože v současné době, jakmile operační systém doslouží, většina lidí pořizuje zrovna nový počítač, celková úspora je znát. Kromě ekonomické stránky nezapomeňme ani na ekologii. Pro naši planetu je rozdíl, jestli počítač, tedy zařízení plné vzácných kovů, energeticky nesmírně náročné na výrobu, putuje do odpadu každých šest nebo každých devět let. A to nehovořím o úspoře času při práci na počítači, tedy komodity nejcennější, protože nenahraditelné.

Byl pro vás článek užitečný? Dalo by se něco napsat lépe? Nebo jsem zapomněl uvést nějakou důležitou informaci, případně je něco zastaralé? Dejte mi vědět e-mailem, ať to dáme do pořádku. info@eurobyte.eu

PS: A nezapomeňte vyzkoušet VyčistitPočítač5, našeho profíka na čištění počítačů. Vyzkoušení je zdarma, plná verze za pár kaček.
Stáhnout a nainstalovat VyčistitPočítač5

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:
Seznam článků | VyčistitPočítač5