Desatero, jak se připravit na digitální blackout
Evropa je pod útokem ruských hackerů. Nemají takovou “palebnou sílu”, aby nám zničilli infastrukturu, ale dílčí škody způsobují a ještě způsobit mohou.
Jaké preventivní kroky můžete udělat pro situaci, kdyby vám ráno nenaběhl počítač a půlka internetu hlásila “stránka nedostupná”?
- Nepropadejte panice. Internet je silná infrastruktura, evropští ajťáci jsou špičkoví a většina potenciálních výpadků by měla být napravena během pár hodin.
- Opište si na papír důležité kontakty: školu, zaměstnání, klíčové spolupracovníky, lékaře, lékárnu, dodavatele energií, dodavatele internetu apod. Počítejte se situací, kdy nemusí jít nic “vygooglovat”
- Nespoléhejte se, že vaše oblíbená sociální síť bude fungovat. Napište si kontakty na své blízké a spolupracovníky: telefon a mail. Vyměňte si aktuální maily s přáteli, u kterých znáte jen profil na facebooku. Domluvte si náhradní místo “setkání” s kolegy, pokud sociální sítě používáte pro práci.
- Dokumenty, s nimiž pravidelně pracujete, si nakopírujte z cloudových služeb na počítač. Např. Google docs mohou být také terčem útoku.
- I váš počítač nebo mobil můžou být zasaženy. Důležitá data a kontakty proto zálohujte mimo počítač na fyzické médium: usb klíčenku, paměťovou kartu nebo externí disk.
- Banky: ujistěte se, že máte v rodině účty u různých bank, kdyby zrovna ta vaše nejela. Mějte mírnou zásobu hotovosti na nákup základních potřeb.
- Najděte si pomoc. Mějte v zásobě kontakt na technicky zdatného souseda či příbuzného, který je schopen poradit, kdyby něco. Ajťáci, nabídněte pomoc sousedům, třeba formou plakátku ve výtahu.
- Najděte si alternativní zdroj věrohodných informací: BBC, CNN apod. Mějte po ruce staré dobré rádio naladěné na český rozhlas. Média jsou primárním cílem protivníka i v elektronické válce.
- Pro málo pravděpodobný případ výpadku základních služeb mějte připraveny nezbytnosti: vodu v kanystru. Čelovky. Vařič. Nudle, kafe. Papírovou mapu, kdyby vypadly navigace.
- Nevěřte na služby či programy, nabízející 100% ochranu vašeho počítače proti hackerům. Nic takového neexistuje. Dbejte zvýšené opatrnosti zejména u instrukcí v řetězových mailech typu “sdílejte než to smažou”. Nejste-li si jisti, ptejte se.
Elektronická válka bude pravděpobně trvat ještě i poté, co utichne palba na bojištích. Nepodceňujte prevenci a zálohování dat, je to vždy levnější než odstraňování následků.
Sdílejte prosím tento článek se svým okolím.
Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:
Chcete-li dostávat bezpečnostní upozornění, přihlašte se k odběru bezpečnostního bulletinu EUROBYTE:
EUROBYTE je autorem programu VyčistitPočítač5, profesionálního čistítka pro počítače s Windows:
vyzkoušet |
koupit
únor 2022