Desatero, jak se připravit na digitální blackout

Evropa je pod útokem ruských hackerů. Nemají takovou “palebnou sílu”, aby nám zničilli infastrukturu, ale dílčí škody způsobují a ještě způsobit mohou.

Jaké preventivní kroky můžete udělat pro situaci, kdyby vám ráno nenaběhl počítač a půlka internetu hlásila “stránka nedostupná”?

  1. Nepropadejte panice. Internet je silná infrastruktura, evropští ajťáci jsou špičkoví a většina potenciálních výpadků by měla být napravena během pár hodin.
  2. Opište si na papír důležité kontakty: školu, zaměstnání, klíčové spolupracovníky, lékaře, lékárnu, dodavatele energií, dodavatele internetu apod. Počítejte se situací, kdy nemusí jít nic “vygooglovat”
  3. Nespoléhejte se, že vaše oblíbená sociální síť bude fungovat. Napište si kontakty na své blízké a spolupracovníky: telefon a mail. Vyměňte si aktuální maily s přáteli, u kterých znáte jen profil na facebooku. Domluvte si náhradní místo “setkání” s kolegy, pokud sociální sítě používáte pro práci.
  4. Dokumenty, s nimiž pravidelně pracujete, si nakopírujte z cloudových služeb na počítač. Např. Google docs mohou být také terčem útoku.
  5. I váš počítač nebo mobil můžou být zasaženy. Důležitá data a kontakty proto zálohujte mimo počítač na fyzické médium: usb klíčenku, paměťovou kartu nebo externí disk.
  6. Banky: ujistěte se, že máte v rodině účty u různých bank, kdyby zrovna ta vaše nejela. Mějte mírnou zásobu hotovosti na nákup základních potřeb.
  7. Najděte si pomoc. Mějte v zásobě kontakt na technicky zdatného souseda či příbuzného, který je schopen poradit, kdyby něco. Ajťáci, nabídněte pomoc sousedům, třeba formou plakátku ve výtahu.
  8. Najděte si alternativní zdroj věrohodných informací: BBC, CNN apod. Mějte po ruce staré dobré rádio naladěné na český rozhlas. Média jsou primárním cílem protivníka i v elektronické válce.
  9. Pro málo pravděpodobný případ výpadku základních služeb mějte připraveny nezbytnosti: vodu v kanystru. Čelovky. Vařič. Nudle, kafe. Papírovou mapu, kdyby vypadly navigace.
  10. Nevěřte na služby či programy, nabízející 100% ochranu vašeho počítače proti hackerům. Nic takového neexistuje. Dbejte zvýšené opatrnosti zejména u instrukcí v řetězových mailech typu “sdílejte než to smažou”. Nejste-li si jisti, ptejte se.

Elektronická válka bude pravděpobně trvat ještě i poté, co utichne palba na bojištích. Nepodceňujte prevenci a zálohování dat, je to vždy levnější než odstraňování následků.
Sdílejte prosím tento článek se svým okolím.

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:

Chcete-li dostávat bezpečnostní upozornění, přihlašte se k odběru bezpečnostního bulletinu EUROBYTE:

EUROBYTE je autorem programu VyčistitPočítač5, profesionálního čistítka pro počítače s Windows: vyzkoušet | koupit

únor 2022

Seznam článků | VyčistitPočítač5