Varování před phishingovými maily

Kyberválka se dostává do horké fáze, Česko zaplavily falešné, tzv. “phishingové” maily. Možná i vám přijde falešný mail od banky, e-shopu nebo online služby, který má za cíl vylákat z vás heslo.

Phishingový útok probíhá takto:

  1. přijde falešný mail s výzvou ke kontrole něčeho: poslední transakce, balíčku, nastavení služby. Mail vypadá profesionálně, používá barvy a loga zneužité firmy (ta o útoku vůbec nemusí vědět). Někdy mail prozradí spatná čeština, poslední útočné maily jsou ale vysoce profesionální.
  2. Odkaz vede na falešnou přihlašovací stránku, opět dobře napodobenou.
  3. Pokud se na této stránce zkusíte “přihlásit”, vaše heslo ihned získává útočník. Utok proti vašemu skutečnému účtu je pak záležitostí minut.

Jak se bránit?

  1. Buďte důkladnější. Každý mail pročtěte 2x, odolejte pokušení věc rychle vyřídit.
  2. Zkontrolujte nejprve hlavní stránku dané instituce (jděte na ni z ulozené záložky, ne z odkazu v obdrženém mailu). Nevarují tam náhodou před falešným mailem, který jste “od nich” před chvílí dostali?
  3. Zkontrolujte, kdo odesílal email, divná email adresa někdy prozradí příjemce. V případě pochybností se zeptejte na OFICIÁLNÍM kontaktu dané instituce, který opět ziskáte na jejich stránkách.
  4. NIKDY nezadávejte heslo, pokud na stránce chybí zelená ikona zámečku (nahoře vlevo v adresním řádku prohlížeče)
  5. Než kamkoliv zadáte heslo, ujistěte se, že adresa (v horním řádku prohlížeče) odpovídá dané instituci. Pozor na podobné adresy: pokud nedokážete rozlišit mezi dobrabanka.internetloginonline.com a dobrabanka.cz/login , ptejte se technicky zdatnějších.
  6. Pokud jste se uklepli a na podezřelou stránku zadali heslo, okamžitě ho změňte v dané instituci.
  7. Preventivně si nastavte dvoufaktorovou autentizaci (tj. dodatečné ověření přihlášení přes sms nebo QR kód) všude, kde to jde.

Buďte tyto dny pečlivější a důkladnější. Chráníte sebe, ale i své okolí - např. s ukradeným heslem k sociální síti se může někdo vydávat za vás a podvádět vaše přátele.

Kybernetická bezpečnost je především věcí informovanosti. Sdílejte prosím tento článek se svým okolím:

Chcete-li dostávat bezpečnostní upozornění, přihlašte se k odběru bezpečnostního bulletinu EUROBYTE:

EUROBYTE je autorem programu VyčistitPočítač5, profesionálního čistítka pro počítače s Windows: vyzkoušet | koupit

březen 2022

Seznam článků | VyčistitPočítač5