Jak obnovit smazané soubory z koše - Windows 7

Nový krátký videonávod je pro úplné začátečníky.

Smazali jste si ve Windows omylem důležitý soubor? Naštěstí nezmizí navždy - po nějakou dobu jej najdete schovaný v Koši.

Naučte se pomocí tohoto videonávodu, jak soubor jednoduše z koše obnovit zpět.
Návod je vytvořen na Windows 7, ale stejný postup platí i pro ostatní verze včetně Windows 10

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Windows koši

Obnovení souborů z koše není jediná operace, na kterou v souvislosti s košem uživatel narazí. Pojďme se ve stručnosti podívat i na další typické situace.

Proč někdy smazané soubory nejsou v koši?

Může to být způsobeno jednou z následujících příčin (nebo jejich kombinací):

Obnovení smazaných souborů, které nejsou v koši

Tady už si nevystačíte s vestavěnými nástroji Windows. Je nutno použít specializovaný program. Některé jsou zdarma (freeware), jiné za relativně nízkou cenu. K nástrojům zdarma patří Recuva, Puran File Recovery, SoftPerfect File Recovery, Glary Undelete, Pandora a mnohé další. Řadu nástrojů pomůže najít vyhledání výrazu “File undeleter”.

Pokud se na manipulaci s novými programy necítíte, vyhledejte místního opraváře počítačů, nejde o složitý problém a cena by neměla být vysoká. Obecně platí, že čím méně času od smazání souboru uplynulo, tím je šance na jejich obnovu vyšší. S obnovou nebo vyhledáním pomoci proto neotálejte!

Na trhu je řada firem, které dokážou obnovit smazaná data po delším čase nebo dokonce z poškozených (rozbitých, utopených…) disků. Jde však o výrazně dražší služby. Oprava také obvykle nebývá stoprocentní, část dat zůstane nenávratně ztracena. I zde je tedy třeba mít na paměti, že oddalovat obnovu se nevyplácí.

Bezpečné smazání dat

Jak vyplývá z předchozího odstavce, pouhým vysypáním koše nedojde k úplnému odstranění dat. Pokud nějaká data potřebujete zničit beze stopy, musíte na to jinak.

Řešením je jako obvykle použít specializovaný program. Stejně jako v případě obnovy dat jsou jich k dispozici desítky, lišící se komfortem obsluhy, kvalitou smazání, doplňkovými funkcemi a samozřejmě cenou.

Nechcete-li se prohrabovat stohy recenzí a nemáte na smazání dat opravdu extrémní nároky, použijte utilitku Free file shredder. Je zdarma a snadná na použití (po instalaci přibyde příslušná položka v “kontextovém” menu vyvolaném stisknutím pravého tlačítka myši na souboru).

Jsou programy na bezpečné mazání dat 100% bezpečné?

Nejsou. U moderních SSD disků se ve vnitřnostech disku děje magie, do které žádný mazací program nevidí. Říká se jí wear leveling a jde o nadmíru složitou high-tech záležitost. Podstatné je, že některá data mohou i po bezpečném přemazání na disku zůstat, i když už se k nim nedostane amatérský hacker ze střední školy.

Ze starých “točivých” disků může zase odhodlaný forenzní detaktiv získat alespň data pomocí analýzy mikromagnetických sil. Zpravodajské služby tuto techniku používají, pro běžné ajťáky a opraváře disků je nedostupná.

Chcete-li tedy 100% jistotu, že se k datům na počítači vyhozeném do tříděného odpadu nedostane vůbec nikdo, nezbývá než se uchýlit ke staré osvědené metodě: vymontovat disk a sešrotovat jej, eventuelně (u točivých disků) přemazat silným magnetem.


Údržba a čištění počítače je pro začátečníky trochu složitá. Pokud si chcete ušetřit starosti s údržbou a mít svůj počítač pořád v kondici, použijte program VyčistitPočítač5.

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:

Pro pravidelnou údržbu, čištění a zrychlení počítače vyzkoušejte program VyčistitPočítač5. Vyzkoušení je zdarma, plná verze za pár kaček.

Seznam článků | VyčistitPočítač5