Jak obnovit smazané soubory z koše - Windows 7

Nový krátký videonávod je pro úplné začátečníky.

Smazali jste si ve Windows omylem důležitý soubor? Naštěstí nezmizí navždy - po nějakou dobu jej najdete schovaný v Koši.

Naučte se pomocí tohoto videonávodu, jak soubor jednoduše z koše obnovit zpět.
Návod je vytvořen na Windows 7, ale stejný postup platí i pro ostatní verze včetně Windows 10

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Windows koši

Obnovení souborů z koše není jediná operace, na kterou v souvislosti s košem uživatel narazí. Pojďme se ve stručnosti podívat i na další typické situace.

Proč někdy smazané soubory nejsou v koši?

Může to být způsobeno jednou z následujících příčin (nebo jejich kombinací):

Obnovení smazaných souborů, které nejsou v koši

Tady už si nevystačíte s vestavěnými nástroji Windows. Je nutno použít specializovaný program. Některé jsou zdarma (freeware), jiné za relativně nízkou cenu. K nástrojům zdarma patří Recuva, Puran File Recovery, SoftPerfect File Recovery, Glary Undelete, Pandora a mnohé další. Řadu nástrojů pomůže najít vyhledání výrazu “File undeleter”.

Pokud se na manipulaci s novými programy necítíte, vyhledejte místního opraváře počítačů, nejde o složitý problém a cena by neměla být vysoká. Obecně platí, že čím méně času od smazání souboru uplynulo, tím je šance na jejich obnovu vyšší. S obnovou nebo vyhledáním pomoci proto neotálejte!

Na trhu je řada firem, které dokážou obnovit smazaná data po delším čase nebo dokonce z poškozených (rozbitých, utopených…) disků. Jde však o výrazně dražší služby. Oprava také obvykle nebývá stoprocentní, část dat zůstane nenávratně ztracena. I zde je tedy třeba mít na paměti, že oddalovat obnovu se nevyplácí.

Bezpečné smazání dat

Jak vyplývá z předchozího odstavce, pouhým vysypáním koše nedojde k úplnému odstranění dat. Pokud nějaká data potřebujete zničit beze stopy, musíte na to jinak.

Řešením je jako obvykle použít specializovaný program. Stejně jako v případě obnovy dat jsou jich k dispozici desítky, lišící se komfortem obsluhy, kvalitou smazání, doplňkovými funkcemi a samozřejmě cenou.

Nechcete-li se prohrabovat stohy recenzí a nemáte na smazání dat opravdu extrémní nároky, použijte utilitku Free file shredder. Je zdarma a snadná na použití (po instalaci přibyde příslušná položka v “kontextovém” menu vyvolaném stisknutím pravého tlačítka myši na souboru).

Jsou programy na bezpečné mazání dat 100% bezpečné?

Nejsou. Zejména u moderních SSD disků se ve vnitřnostech disku děje magie, do které žádný mazací program nevidí. Říká se jí wear leveling a jde o nadmíru složitou high-tech záležitost. Podstatné je, že některá data mohou i po bezpečném přemazání na disku zůstat, i když už se k nim nedostane amatérský hacker ze střední školy.

Chcete-li tedy 100% jistotu, že se k datům na počítači vyhozeném do tříděného odpadu nedostane CIA nebo KGB, nezbývá než se uchýlit ke staré osvědená metodě: vymontovat disk a rozmlátit jej kladivem. Ochranné brýle doporučeny.


Údržba a čištění počítače je pro začátečníky trochu složitá. Pokud si chcete ušetřit starosti s údržbou a mít svůj počítač pořád v kondici, použijte program VyčistitPočítač4.

Pomohl Vám tento článek? Pomozte i Vy jeho sdílením:

Pro pravidelnou údržbu, čištění a zrychlení počítače vyzkoušejte program VyčistitPočítač4. Vyzkoušení je zdarma, plná verze za pár kaček.

Seznam článků | VyčistitPočítač4