Windows 7, 10 nebo 11 - které jsou lepší?

květen 2022

Adopce nejnovějších Windows 11 neprobíhá tak rychle, jak by si Microsoft přál. Za minulý měsíc vzrostl tržní podíl jedenáctek o pouhých 0.4 procenta, měsíc předtím o slaboučkých 0.2%.

Nejoblíbenějšími Windows tak stále zůstávají “desítky” (74%), v závěsu se stále se držící verzí 7 (necelých 13%). Windows 11 jsou až třetí (9%).

Proč?

Windows 7

Sedmičky byla verze, která se Microsoftu povedla. Po nijakých a masivně neoblíbených Vistách přišel opět operační systém, ve kterém se dalo vyznat, který obstojně běžel i na pomalejším hardware a který vydržel dlouho.

Ve statistikách využití VyčistitPočítač5 vidíme stále obří podíl Windows 7. Klienti je používají, protože jim pro běžné potřeby stačí. Máme zákazníky, kterým čistíme stejné Windows na stejném počítači už 10 let - a to je co říct.

Je to logické - a vlastně by to tak mělo být: kdo je s něčím spokojen, používá to dlouho. Proč kupovat nový počítač, absolvovat martyrium s přenosem souborů a nastavení a zvykat si na nový systém, když postačí?

Bohužel, před dvěma lety Microsoft ukončil podporu Windows 7, takže se tento systém stal výběhovým. To znamená hlavně bezpečnostní riziko: nebudou vydávány aktualizace a systém se stane děravějším. Více o životním cyklu Windows píšeme zde

Časem tedy budou uživatelé nuceni upgradovat na vyšší verzi: ale držící se podíl sedmiček ukazuje, že se jim do toho nechce. A není se čemu divit.

Windows 10

Jak už je u Microsoftu běžné, jakmile si na něco zvyknete, překopají vám to. Na Windows 10 je vidět snaha o sjednocení ovládání počítače a mobilních zařízení, za cenu toho že uživatelé počítačů si musí zvyknout na jiné menu, jiné uspořádání prvků a tak dál.

Windows 10 dále přinášejí neviditelné změny v pozadí: například je složitější - i když stále možné - mít na počítači paralelně i jiný operační systém, třeba Linux.

Celkově ovšem byly Windows 10 přijaty velmi dobře. Seznam vylepšení je úctyhodný, systém obvykle běží velmi hladce a dnes tři ze čtyř uživatelů, kteří používají Windows, mají nějakou variantu desítek. A nespokojenosti slyšíte málo.

Windows 11

Do toho přichází Windows 11: systém, který nepřináší zas tak mnoho nového. Seznam vylepšení není nijak převratný, kromě důkladně zlepšené podpory více monitorů vlastně jen drobnosti.

Navíc se zdá, že Microsoft používá Windows 11 jako hřiště pro pokusy s doručováním ještě většího množství reklamy. Před pár dny rozvířila IT vody aférka s reklamním proužkem v průzkumníku Windows: to znamená že uživatel má být vystaven reklamě i při prohlížení vlastních souborů na vlastním počítači. To už je leckoho přes čáru, a Windows 11 tak získávají nepříjemnou pověst systému, díky němuž už váš počítač nepatří vám.

Čísla toto nenadšení z Windows 11 potvrzují: uživatel vlastně nemá důvod přecházet z desítek jinam, pokud nemusí. Nebylo by to v dlouhé historii Windows nic nového: verzí, které se neujaly (kdo si ještě dnes vzpomene na Visty, Windows 8, Windows 2000 a podobné?), bylo stejně, ne-li víc, než těch úspěšných.

Dá se tedy odhadovat, že Windows 10 s námi budou ještě hodně dlouho a že jedenáctky postupně upadnou v zapomnění. No a kdy se objeví a co nového přinese verze 12, to je zatím ještě ve hvězdách.

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:

.

EUROBYTE je autorem programu VyčistitPočítač5, profesionálního čistítka pro počítače s Windows: vyzkoušet | koupit

Seznam článků | VyčistitPočítač5