windows error 0xc000012f - co tato chyba znamená?

Možná to potkalo i vás. Chybové okénko Windows s tímto hlášením (nebo jeho ekvivalentem v češtině):

C:\WINDOWS\SYSTEM32\CTFMON.dll is either not designed to run on Windows or it contains an error. Try installing the program again using the original installation media or contact your system administrator or the software vendor for support. Error status 0xc000012f.

Přibližný překlad do normálního jazyka:

V počítači se něco pokazilo. Nevíme přesně co to je. Vyhledejte odbornou pomoc. Kód chyby 0xc000012f

Mno, to nám toho moc neřekne, že?
V takovém hlášení jsou dvě pro technika využitelné informace: co chybu způsobilo (C:\WINDOWS\SYSTEM32\CTFMON.dll je zde uveden jako příklad, v praxi uvidíte v hlášení jiný text) a kód chyby, tedy ono 0xc000012f

Odbočka: proč je kód chyby tak důležitý

Kéž bych měl korunu za každou otázku “Na mém počítači svítí nějaká chyba, nevím přesně jaká, ale můžete mi s tím pomoct?”…

Pro ajtíka není taková informace k ničemu. Když nám neřeknete přesně znění chybového hlášení, nezmůžeme nic. Je to asi jako jít k doktorovi s dotazem “Něco mě bolí, ale neřeknu vám co”.

Zpátky k chybě 0xc000012f

Naneštěstí (nakrátko zpět k doktorským přirovnáním) je uvedená chyba něco jako kašel. Není jednoznačná příčina, není jeden univerzální lék. To nejlepší, co můžete udělat, je vyzkoušet postupně následující řešení:

1. možná příčina: špatná instalace programu

Z první části hlášení (onoho C:\WINDOWS\SYSTEM32\CTFMON.dll) lze někdy vyčíst, jaký program se pokazil.

Uvidíte-li zde například něco jako
C:\PROGRAM FILES\ADOBE PHOTOSHOP\SOMETHING.dll
lze z toho usuzovat na chybu v programu Photoshop.

Lék: odinstalovat a znovu nainstalovat příslušný program.

2. možná příčina: špatná instalace aktualizace Windows

Na fórech se dočtete, že chyba 0xc000012f může být způsobena kumulativní aktualizací Windows číslo KB2879017. Jste-li technicky zdatnější, zkuste ji odinstalovat.

3. možná příčina: poškozené systémové soubory

Do toho, co jsou systémové soubory, nebudeme raději zabředávat.
Otevřete příkazový řádek s právy administrátora a spusťte příkaz

sfc /scannow

Tím spustíte automatickou kontrolu a opravu systémových souborů, počítač bude chvíli chroustat a vypisovat nesrozumitelná anglická hlášení. Poté buď napíše, že soubory nemohl opravit (unable to fix),nebo požádá o restart počítače (reboot). Vyhovte mu.

4. možná příčina: chyba v registrech

Další záhadné slovo - co to jsou ty “registry”? Je to tajemná oblast uvnitř Windows, kde je spousta vesměs technických nastavení. Pokud jsou tato nastavení chybná, počítač se chová divně.

Nainstalujte si VyčistitPočítač5 a spusťte opravu.

Zrovna u chyby 0xc000012f je pravděpodobnost, že opravou registrů dojde k její nápravě, spíš menší, ale proč to nevyzkoušet.

5. možná příčina: mimozemšťani?

Nic z uvedeného nepomohlo? Nezbývá než se s chybou smířit (neblokuje-li spuštění programu, který nutně potřebujete) nebo zanést počítač do servisu.

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:

Pro pravidelnou údržbu, čištění a zrychlení počítače vyzkoušejte program VyčistitPočítač5. Vyzkoušení je zdarma, plná verze za pár kaček.

Seznam článků | VyčistitPočítač5