Životní cyklus operačního systému Windows

Ptají se mne klienti a známí, jak je to s tím ukončením podpory Windows 7 (píšu tenhle článek na sklonku roku 2019).
Jestli prý si musí koupit nové Windows nebo rovnou nový počítač, a co když jim ty staré přestanou fungovat. Stručná odpověď: nepřestanou. Proč?

Je to trochu podobné, jako jako s autem: to, že výrobce auta už konkrétní model nepodporuje (za chvíli si řekneme co to je), neznamená, že vám auto přestane jezdit, nebo že ho musíte prodat. Za svoje Windows jste už jednou zaplatili, a tak máte právo je používat dál.

Co to znamená ukončení podpory

Jednoduše: Výrobce Windows, firma Microsoft, prostě přestane vydávat opravy.
Jak známo, každý program obsahuje chyby. Windows jsou hodně velký program, a tedy jich obsahují hodně. Ukončení podpory znamená, že chyby, které ve Windows 7 nyní jsou, už zůstanou neopravené.

A to je problém, chyby? Už jsem si na ně zvykl.

Je a není. Některé chyby jsou jen otravné. Jiné znamenají bezpečnostní riziko: díru do počítače, kterou se může vloupat útočník. Těch děr bude časem přibývat, respektive útočníci objeví nové. Jste-li běžný domácí uživatel, nejjednodušší je přejít na nové Windows až ve chvíli, kdy budete kupovat nový počítač. On ten starý stejně časem odejde, něco se porouchá, pokazí obrazovka … znáte to.

Zpracováváte citlivá data? Máte firmu? Bylo by pro vás velkým problémem, kdybyste na počítači jednoho dne uviděli velký nápis “vaše data jsou zablokována, zaplaťte výkupné, jinak o ně přijdete?” Pokud ano, přejděte na nový systém raději dřív.
A především: zálohujte a ještě jednou zálohujte. Je to, společně s čištěním počítače, dobrá praxe)

Pro pravidelnou údržbu, čištění a zrychlení počítače vyzkoušejte program VyčistitPočítač5. Vyzkoušení je zdarma, plná verze za pár kaček.

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho pro své přátele:
Seznam článků | VyčistitPočítač5